Денес аплициравме во Агенцијата за млади и спорт за проектот Ваучер во спортот.
Ова се соответните ранг листи за клубови и активни спортисти
Мечувалечка Федерација на Северна Македонија
www.mfsm.org.mk
Денес аплициравме во Агенцијата за млади и спорт за проектот Ваучер во спортот.
Ова се соответните ранг листи за клубови и активни спортисти
Senior Men’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 09:30
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
2 | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
3T | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
3T | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
5 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
6 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
7 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK RABOTNICKI | MKD |
8 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK RABOTNICKI | MKD |
9 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
10 | ESSA Mihail | MK POBEDNIK | MKD |
11 | VELICHKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
12 | JOVCHEVSKI Viktor | MK RABOTNICKI | MKD |
13 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
DNF | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
Senior Women’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 09:30
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
2 | RISTOSKA Nastasja | MK BOREC | MKD |
3T | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
3T | TRPKOVSKA Mila | MK ESKRIM | MKD |
5 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
6 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
7 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
U-14 Men’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 12:00
Final Results
Place | Name | Member # | Club(s) | Country |
---|---|---|---|---|
1 | MICEV Vito | 17122010000 | MK ESKRIM | MKD |
2 | КРСТЕВСКИ Горјан | 25042009000 | MK POBEDNIK | MKD |
3T | MOJSOV Vango | MK ESKRIM | MKD | |
3T | ZISI Vasilij | 13102009000 | MK ESKRIM | MKD |
5 | JAKUPI Erin | 08032012000 | MK POBEDNIK | MKD |
6 | ATANASOV Alen | MK BOREC | MKD | |
7 | VELOVSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD | |
8 | KUZMANOVSKI Marin | 08022015000 | MK ESKRIM | MKD |
9 | MILOSHEV Vasil | 13012015000 | MK POBEDNIK | MKD |
U-14 Women’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 12:00
Final Results
Place | Name | Member # | Club(s) | Country |
---|---|---|---|---|
1 | SUZER Indzhi | 25052012000 | MK ESKRIM | MKD |
2 | TRENDAFILOVSKA Ema | MK ESKRIM | MKD | |
3T | MOELDERS Luna | 21022011000 | MK ESKRIM | MKD |
3T | PASHOSKA Lina | 31082011000 | MK BOREC | MKD |
Cadet Men’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 13:30
Final Results
Place | Name | Member # | Club(s) | Country |
---|---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD | |
2 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD | |
3T | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD | |
3T | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD | |
5 | CEKOV Kiril | 29092007000 | MK ESKRIM | MKD |
Cadet Women’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 13:30
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
2 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
3T | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
3T | TRPKOVSKA Mila | MK ESKRIM | MKD |
5 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
Овој викенд се одржа седмиот меѓународен турнир Куп на ЕСКРИМ 2022. На наше големо задоволство, драг гостин на турнирот ни беше господинот Џорџио Скарско, претседателот на EFC (Европската конфедерација за мечување), кој го отвори турнирот.
На турнирот учествуваа околу 70 натпреварувачи од Грција, Бугарија, Србија, Хрватска и Северна Македонија.
Им се заблагодаруваме на сите учесници за спортскиот фер плеј, борбеноста и квалитетот кој го донесоа во Скопје. Се гледаме во некоја нова прилика.
ESCRIME Cup 2022
Senior Men’s Epee
Saturday, 12 November, 2022 – 15:30
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | TSANEV Yuli | MK SOFIA | BUL |
2 | PETROVIC Nikola | OMLADINAC | SRB |
3T | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
3T | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK RABOTNICKI | MKD |
5 | BUNDALO Ivan | OMLADINAC | SRB |
6 | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
7 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
8 | LUKIC Predrag | MK VOJVODINA | SRB |
9 | VELICHKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
10 | PASCHALIDIS Konstadinos | FENCER Fencing Club | GRE |
11 | TSOUKALAS Stauros | FENCER Fencing Club | GRE |
12 | RISTOSKI Sasho | MK POBEDNIK | MKD |
13 | GRIZELJ Marko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
14 | VRBAJAC Kosta | MK VOJVODINA | SRB |
15 | PENNOS Isaak | AOX Pilaias | GRE |
16 | JOVCHEVSKI Viktor | MK RABOTNICKI | MKD |
17 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
18 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK RABOTNICKI | MKD |
19 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
20 | SIPOVAC Aleksandar | MK VOJVODINA | SRB |
21 | CHRISTAKIS Vasilios | FENCER Fencing Club | GRE |
22 | MANOMENIDIS Ioannis | MEGAS ALEXANDROS | GRE |
23 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
24 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
25 | POMANA George | KMK Karadjordje | SRB |
26 | PAPANIKOLAOU Christos | FENCER Fencing Club | GRE |
27 | DIMITRIOU Christos | FENCER Fencing Club | GRE |
28 | KURTOVIC Zdenko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
29 | TROUPKOS Konstantinos | MEGAS ALEXANDROS | GRE |
30 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
31 | MARIC Marin | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
32 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
33 | PAUNOVIC Stepa | KBS Akademija Borilackih Sportova KI Nis | SRB |
34 | BODROZA Dejan | KMK Karadjordje | SRB |
35 | TROUPKOS Thomas | MEGAS ALEXANDROS | GRE |
36 | ESSA Mihail | MK POBEDNIK | MKD |
Senior Women’s Epee
Saturday, 12 November, 2022 – 15:30
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SEL ANA | MK VOJVODINA | SRB |
2 | MOSKOF Cristina | FENCER Fencing Club | GRE |
3T | ANTHOPOULOU Anastasia | FENCER Fencing Club | GRE |
3T | POMORISAC Teodora | OMLADINAC | SRB |
5 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
6 | KUKIC Masa | MK VOJVODINA | SRB |
7 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
8 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
9 | MAJKIC Tara | OMLADINAC | SRB |
10 | CIKA Magdalena | MK VOJVODINA | SRB |
11 | DOROSKI Isidora | MK VOJVODINA | SRB |
12 | ANTHOPOULOU Eleftheria | FENCER Fencing Club | GRE |
13 | TSANEVA Kamena | MK SOFIA | BUL |
14 | RISTOSKA Nastasja | MK BOREC | MKD |
15 | KEVAC Tea | MK LOKOMOTIVA | CRO |
16 | CHRISTAKI Ines-Norma | FENCER Fencing Club | GRE |
17 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
18 | BOZIN Jelica | MK POBEDNIK | MKD |
19 | JAKSIC KOVAC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
20 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
21 | VALSAMOPOULOU Anastasia | MEGAS ALEXANDROS | GRE |
22 | NAMMOUR Patricia | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
DNF | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
Cadet Men’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 09:00
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
2 | TSANEV Yuli | MK SOFIA | BUL |
3T | MARIC Marin | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
3T | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
5 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
6 | PAPANIKOLAOU Christos | FENCER Fencing Club | GRE |
7 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
8 | TSOUKALAS Stauros | FENCER Fencing Club | GRE |
9 | COMA Viktor | MK VOJVODINA | SRB |
10 | MARINA Matej | MK BOREC | MKD |
Cadet Women’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 09:00
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KUKIC Masa | MK VOJVODINA | SRB |
2 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
3T | ANTHOPOULOU Anastasia | FENCER Fencing Club | GRE |
3T | DOROSKI Isidora | MK VOJVODINA | SRB |
5 | ANTHOPOULOU Eleftheria | FENCER Fencing Club | GRE |
6 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
7 | CIKA Magdalena | MK VOJVODINA | SRB |
8 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
9 | CHRISTAKI Ines-Norma | FENCER Fencing Club | GRE |
10 | TRPKOVSKA Mila | MK ESKRIM | MKD |
11 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
Junior Men’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 12:00
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | TSANEV Yuli | MK SOFIA | BUL |
2 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
3T | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
3T | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
5 | TSOUKALAS Stauros | FENCER Fencing Club | GRE |
6 | GRIZELJ Marko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
7 | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
8 | VELICHKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
9 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
10 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
11 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
12 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
13 | COMA Viktor | MK VOJVODINA | SRB |
14 | MARIC Marin | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
Junior Women’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 12:00
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | POMORISAC Teodora | OMLADINAC | SRB |
2 | CIKA Magdalena | MK VOJVODINA | SRB |
3T | KUKIC Masa | MK VOJVODINA | SRB |
3T | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
5 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
6 | DOROSKI Isidora | MK VOJVODINA | SRB |
7 | TRPKOVSKA Mila | MK ESKRIM | MKD |
8 | MAJKIC Tara | OMLADINAC | SRB |
9 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
10 | ANTHOPOULOU Anastasia | FENCER Fencing Club | GRE |
11 | ANTHOPOULOU Eleftheria | FENCER Fencing Club | GRE |
12 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
13 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
14 | JAKSIC KOVAC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
Билјана Кузмановска Николовска, национален тренер и селектор на Мечувалечката Федерација на Северна Македонија, со највисока оцена помеѓу 30 тренери од повеќе спортови од целиот свет, успешно го одбрани својот проект “ Програм за долгорочен развој на спортисти за постигнување на повисоки резултати ”. Билјана беше дел од сертифицираната програма за едукација и развој на тренери на Универзитетот Делавар и Американскиот Олимписки Комитет, реализирана во олимпискиот центар во Колорадо Спрингс – САД, во периодот од Септември 2019 до Октомври 2022 год. На свечената церемонија на доделување на дипломите присуствуваше и претседателот на Меѓународниот Олимписки Комитет, господинот Томас Бах.
Изразуваме особена благодарност до Олимпискиот комитет на Северна Македонија, кој го поддржа овој проект.
Aleksandar Anastasov Memorial
Vet Mixed Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 11:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KARAKASILIOTIS Ioannis | ASAO Fencing Club | GRE |
2 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK RABOTNICKI | MKD |
3T | RISTOSKI Sasho | MK POBEDNIK | MKD |
3T | MILOSEVIC Svetozar | PRIMA | SRB |
5 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
6 | FILKOV Goce | MK POBEDNIK | MKD |
7 | TSITSELIKIS Konstadinos | FENCER Fencing Club | GRE |
8 | NECKOVIC Vladan | CRVENA ZVEZDA | SRB |
9 | KURTOVIC Zdenko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
10 | LOZANCIC Branko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
Vet Women’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 11:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | IOANNIDOU Kalliopi | PANELLIONIS | GRE |
2 | BOGOMAZ Aleksandra | CRVENA ZVEZDA | SRB |
3 | BOZIN Jelica | MK POBEDNIK | MKD |
Skopje Cup 2022
Cadet Men’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 09:30Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
2 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
3T | DJURASKOVIC Filip | BUDUCNOST | MNE |
3T | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
5 | JELIC Tadej | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
6 | RIMAC Ivan | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
7 | JUSUFI Valdrin | PRISHTINA | FIE |
8 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
9 | MARINA Matej | MK BOREC | MKD |
10 | LUBENIQI Albem | PRISHTINA | FIE |
11 | JUSKOSKI Alem | MK SPADA | CRO |
Cadet Women’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 09:30Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SUCHKOVA Aleksandra | MK SOFIA | BUL |
2 | KAROVA Yoana | MK SOFIA | BUL |
3T | VELISLAVOVA Victoria | MK SOFIA | BUL |
3T | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
5 | RACHEVA Enitza | NSA | BUL |
6 | PETKOVA Mateya | NSA | BUL |
7 | DOROSKI Isidora | MK VOJVODINA | SRB |
8 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
9 | CIKA Magdalena | MK VOJVODINA | SRB |
10 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
11 | MITOVA Boryana | MK SOFIA | BUL |
12 | BOYADZHIEVA Iva | MK SOFIA | BUL |
13 | BRKOVIC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
14T | PEKOVIC Danijela | MK VOJVODINA | SRB |
14T | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
16 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
17 | LUBENIQI Lea | PRISHTINA | FIE |
18 | HALIMI Suela | PRISHTINA | FIE |
19 | OSWALD Magda | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
Junior Men’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 14:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
2 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
3T | GRIZELJ Marko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
3T | JELIC Tadej | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
5 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
6 | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
7 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
8 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
9 | SIMEONOV Boris | MK SOFIA | BUL |
10 | RIMAC Ivan | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
11 | UJCIC David | OMLADINAC | SRB |
12 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
13 | LUBENIQI Albem | PRISHTINA | FIE |
14 | JUSUFI Valdrin | PRISHTINA | FIE |
15 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
16 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
Junior Women’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 14:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | VELISLAVOVA Victoria | MK SOFIA | BUL |
2 | PETKOVA Mateya | NSA | BUL |
3T | POMORISAC Teodora | OMLADINAC | SRB |
3T | RACHEVA Enitza | NSA | BUL |
5 | MITOVA Boryana | MK SOFIA | BUL |
6 | SUCHKOVA Aleksandra | MK SOFIA | BUL |
7 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
8 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
9 | KAROVA Yoana | MK SOFIA | BUL |
10 | JAKSIC KOVAC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
11 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
12 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
13 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
14 | OSWALD Magda | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
15 | LUBENIQI Lea | PRISHTINA | FIE |
16 | HALIMI Suela | PRISHTINA | FIE |
17 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
18 | BRKOVIC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
Senior Men’s Epee
Sunday, 18 September, 2022 – 09:30Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
2 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
3T | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
3T | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
5 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
6 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
7 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK RABOTNICKI | MKD |
8 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
9 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK RABOTNICKI | MKD |
10 | JELIC Tadej | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
11 | GRIZELJ Marko | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
12 | LUKIC Predrag | MK VOJVODINA | SRB |
13 | KARAKASILIOTIS Ioannis | ASAO Fencing Club | GRE |
14 | VRBAJAC Kosta | MK VOJVODINA | SRB |
15 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
16 | NECKOVIC Vladan | CRVENA ZVEZDA | SRB |
17 | SIPOVAC Aleksandar | MK VOJVODINA | SRB |
18 | SIMEONOV Boris | MK SOFIA | BUL |
19 | MILOSEVIC Svetozar | PRIMA | SRB |
20 | TSITSELIKIS Konstadinos | FENCER Fencing Club | GRE |
21 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
22 | RIMAC Ivan | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
23 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
24 | UJCIC David | OMLADINAC | SRB |
25 | ESSA Mihail | MK POBEDNIK | MKD |
26 | ZIVKOVIC Dejan | MK BOREC | MKD |
27 | CITKUSEV Damjan | MK POBEDNIK | MKD |
Senior Women’s Epee
Sunday, 18 September, 2022 – 09:30Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SEL ANA | MK VOJVODINA | SRB |
2 | VELISLAVOVA Victoria | MK SOFIA | BUL |
3T | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
3T | SUCHKOVA Aleksandra | MK SOFIA | BUL |
5 | POMORISAC Teodora | OMLADINAC | SRB |
6 | MITOVA Boryana | MK SOFIA | BUL |
7 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
8 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
9 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
10 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
11 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
12 | BOZIN Jelica | MK POBEDNIK | MKD |
13 | BRKOVIC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
14T | JAKSIC KOVAC Sara | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
14T | OSWALD Magda | MK DMITAR ZVONIMIR | CRO |
Јуниори Мажи / Junior Men’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SRBINOSKI Petar | MK Borec | MKD |
2 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
3T | STOJKOVSKI Andrej | MK Borec | MKD |
3T | ALEKSANDROVSKI Matej | MK Rabotnicki | MKD |
5 | JELIC Tadej | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
6 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
7 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
8 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
9 | TSOUKALAS Stauros | Fencer fencing club | GRE |
10 | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
11 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
12 | KURTOVIC Matej | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
13 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
14 | RIMAC Ivan | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
15 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
16 | ESSA Mihail | MK POBEDNIK | MKD |
17 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
18 | MARINA Matej | MK Borec | MKD |
Јуниори Жени / Junior Women’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
2 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
3T | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
3T | ANTHOPOULOU Anastasia | Fencer fencing club | GRE |
5 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
6 | ANTHOPOULOU Eleftheria | Fencer fencing club | GRE |
7 | JAKSIC-KOVAC Sara | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
8 | SERAFIMOV Pela | MK Borec | MKD |
9 | DASKALAKI Magdalini | Fencer fencing club | GRE |
10 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
U14 Мажи / U14 Men’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
2 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
3T | TSITSELIKIS-OZGUNES Daniel | Fencer fencing club | GRE |
3T | PANAGI Theodoros | Fencer fencing club | GRE |
5 | AKRITIDIS Petros | Fencer fencing club | GRE |
6 | GRAMATIKOS Nikolaos | Fencer fencing club | GRE |
7 | SKOURTIAS Athanasios | FC Thessaloniki | GRE |
8 | PAPAVRAMIDIS Spyridon | FC Thessaloniki | GRE |
Сениори Мажи / Senior Men’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SRBINOSKI Petar | MK Borec | MKD |
2 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK Rabotnicki | MKD |
3T | MITSIOS-ANTONAKOS Dimitrios | FC Thessaloniki | GRE |
3T | PENLOGLOU Chrysostomos-Panagiotis | FC Thessaloniki | GRE |
5 | CHRISTAKIS Vasilios | Fencer fencing club | GRE |
6 | PASCHALIDIS Konstadinos | Fencer fencing club | GRE |
7 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK Rabotnicki | MKD |
8 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
9 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
10 | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
11 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
12 | STOJKOVSKI Andrej | MK Borec | MKD |
13 | MARTIC Nemanja | MK ZELEZNICAR | SRB |
14 | TSITSELIKIS Konstadinos | Fencer fencing club | GRE |
15 | DIMITRIOU Christos | Fencer fencing club | GRE |
16 | TSOUKALAS Stauros | Fencer fencing club | GRE |
17 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
18 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
19 | ZIVKOVIK Dejan | MK Borec | MKD |
20 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
21 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
22 | EXINTARIS Orestis | FC Thessaloniki | GRE |
23 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
24 | AKRITIDIS Nikoluos | Fencer fencing club | GRE |
25 | SOVILJ Matija | MK ZELEZNICAR | SRB |
26 | TROUPKOS Thomas | FC Megas Alexandros | GRE |
27 | TROUPKOS Kostas | FC Megas Alexandros | GRE |
28T | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
28T | EMMANOULIDIS Stavros | FC Thessaloniki | GRE |
30 | ESSA Mihail | MK POBEDNIK | MKD |
Сениори Жени / Senior Women’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
2 | MAKSIMOVIC Mia | MK ZELEZNICAR | SRB |
3T | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
3T | MOSKOF Cristina | Fencer fencing club | GRE |
5 | MOLYVIDOY Theodora | FC HERCULES | GRE |
6 | ANTHOPOULOU Anastasia | Fencer fencing club | GRE |
7 | ANTHOPOULOU Eleftheria | Fencer fencing club | GRE |
8 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
9 | SERAFIMOV Pela | MK Borec | MKD |
10 | DASKALAKI Magdalini | Fencer fencing club | GRE |
11 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
12 | BOZIN Jelica | MK POBEDNIK | MKD |
13 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
14 | CIRIC Smiljana | MK ZELEZNICAR | SRB |
Кадети Мажи / Cadet Men’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
2 | KURTOVIC Matej | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
3T | JELIC Tadej | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
3T | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
5 | TSOUKALAS Stauros | Fencer fencing club | GRE |
6 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
7 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
8 | JUSUFI Valdrin | Pristina | FIE |
9 | RIMAC Ivan | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
10 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
11 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
12 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
13 | AKRITIDIS Petros | Fencer fencing club | GRE |
14 | TROUPKOS Thomas | FC Megas Alexandros | GRE |
Кадети Жени / Cadet Women’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
2 | ANTHOPOULOU Anastasia | Fencer fencing club | GRE |
3T | JOVIC Vita | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
3T | STOJCIC Mia | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
5 | MAKSIMOVIC Mia | MK ZELEZNICAR | SRB |
6 | ANTHOPOULOU Eleftheria | Fencer fencing club | GRE |
7 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
8 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
9 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
10 | JAKSIC-KOVAC Sara | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
11 | SERAFIMOV Pela | MK Borec | MKD |
12 | BRKOVIC Sara | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
13 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
14 | KOKKA Eua | Fencer fencing club | GRE |
15 | CAKOLLI Lendina | Pristina | FIE |
U14 Жени / U14 Women’s Epee
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | JOVIC Vita | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
2 | ANTHOPOULOU Anastasia | Fencer fencing club | GRE |
3T | BRKOVIC Sara | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
3T | STOJCIC Mia | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
5 | ANTHOPOULOU Eleftheria | Fencer fencing club | GRE |
6 | SUELA Halimi | Pristina | FIE |
7 | KOKKA Eua | Fencer fencing club | GRE |
8 | MALLIDOU Eleni | Fencer fencing club | GRE |
Ветерани / Veterans
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
2 | CHRISTAKIS Vasilios | Fencer fencing club | GRE |
3T | PLEVNIK Janko | SK Erazem | SLO |
3T | TSITSELIKIS Konstadinos | Fencer fencing club | GRE |
5 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK Rabotnicki | MKD |
6 | GALE Milan | SK Erazem | SLO |
7 | KURTOVIC Zdenko | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
8 | MANOMENIDIS Ioannis | FC Megas Alexandros | GRE |
9 | PORS Tomaz | ASK Maribor | SLO |
10 | BOZIN Jelica | MK POBEDNIK | MKD |
11 | LOZANCIC Branko | FC Dmitar Zvonomir | CRO |
12 | TROUPKOS Kostas | FC Megas Alexandros | GRE |
13 | KOKKAS Ioannis | Fencer fencing club | GRE |
14 | PAPAVRAMIDIS Theodosios | FC Thessaloniki | GRE |
15 | MALLIDIS Ioannis | Fencer fencing club | GRE |
16 | AKRITIDIS Nikoluos | Fencer fencing club | GRE |
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country | Members |
---|---|---|---|---|
1 | Eskrim Men 1 | MK ESKRIM | MKD | BOZINOVSKI, NIKOLOVSKI, VELICKOSKI |
2 | Borec | MK BOREC | MKD | SRBINOSKI, STOJKOVSKI, ZIVKOVIC |
3 | Eskrim Men 2 | MK ESKRIM | MKD | DESPOTOVSKI, TODOROVSKI, TRPKOVSKI |
4 | Pobednik | MK POBEDNIK | MKD | ALEKSANDROVSKI, GAJDOV, STOJANOVIC, ESSA |
2. ЕКИПНО ЖЕНИ
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country | Members |
---|---|---|---|---|
1 | Eskrim | MK ESKRIM | MKD | BLAZEVSKA, DAMJANOSKA, KOCEVSKA |
2 | Pobednik | MK POBEDNIK | MKD | BOZIN, IGNJATOVSKA, MILOSHEVSKA |
3. ПОЕДИНЕЧНО МАЖИ
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | STOJKOVSKI Andrej | MK BOREC | MKD |
2 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
3T | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
3T | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
5 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
6 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
7 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK RABOTNICKI | MKD |
8 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK RABOTNICKI | MKD |
9 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
10 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
11 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
12 | ZIVKOVIC Dejan | MK BOREC | MKD |
13 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
14 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
15 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
16 | ESSA Mihail | MK POBEDNIK | MKD |
17 | MARINA Matej | MK BOREC | MKD |
4. ПОЕДИНЕЧНО ЖЕНИ
Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
2 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
3T | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
3T | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
5 | BOZIN Jelica | MK POBEDNIK | MKD |
6 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
7 | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
Денес поднесовме извештај за наменски потрошени средства од даночно ослободување за Мечувалечката федерација на Северна Македонија, како и за клубовите на кои им се доделени ваучери за 2021 година. Извештајот е поднесен до Агенцијата за млади и спорт.
Комплетниот извештај се наоѓа на следниот линк:
Senior Men’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 10:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
2 | ALEKSANDROVSKI Tomi | MK RABOTNICKI | MKD |
3T | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
3T | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
5 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK RABOTNICKI | MKD |
6 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
7 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
8 | ALEKSANDROVSKI Marjan | MK POBEDNIK | MKD |
9 | JOVCHEVSKI Viktor | MK RABOTNICKI | MKD |
10 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
11 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
12 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
13 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
14 | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
Senior Women’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 12:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
2 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
3T | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
3T | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
5 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
6 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
Cadet Men’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 09:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
2 | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
3T | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
3T | DESPOTOVSKI Aleksa | MK ESKRIM | MKD |
5 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
6 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
7 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
Cadet Women’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 09:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
2 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
3T | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
3T | BLAZEVSKA Dafina | MK ESKRIM | MKD |
5 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
6 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
Cadet Women’s Epee
Saturday, 12 February, 2022 – 10:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
2 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
3T | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
3T | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
5 | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
Cadet Men’s Epee
Saturday, 12 February, 2022 – 10:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
2 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
3T | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |
3T | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
5 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
Junior Women’s Epee
Sunday, 13 February, 2022 – 10:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | DAMJANOSKA Iskra | MK ESKRIM | MKD |
2 | KOCEVSKA Neda | MK ESKRIM | MKD |
3T | SERAFIMOV Pela | MK BOREC | MKD |
3T | MILOSHEVSKA Sonja | MK POBEDNIK | MKD |
5 | IGNJATOVSKA Lina | MK POBEDNIK | MKD |
Junior Men’s Epee
Sunday, 13 February, 2022 – 10:00Final Results
Place | Name | Club(s) | Country |
---|---|---|---|
1 | SRBINOSKI Petar | MK BOREC | MKD |
2 | VELICKOSKI Jovan | MK ESKRIM | MKD |
3T | NIKOLOVSKI Nikola | MK ESKRIM | MKD |
3T | TODOROVSKI Matej | MK ESKRIM | MKD |
5 | BOZINOVSKI Simon | MK ESKRIM | MKD |
6 | ALEKSANDROVSKI Matej | MK RABOTNICKI | MKD |
7 | DAMJANOSKI Petar | MK ESKRIM | MKD |
8 | STOJKOVSKI Andrej | MK BOREC | MKD |
9 | BUNDALESKI Ognen | MK ESKRIM | MKD |
10 | TRPKOVSKI Pavel | MK ESKRIM | MKD |
11 | GAJDOV Gorazd | MK POBEDNIK | MKD |