11.12.2022 Куп на Северна Македонија 2022

Senior Men’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 09:30

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1NIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
2SRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
3TDAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
3TBUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
5TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
6TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
7ALEKSANDROVSKI MatejMK RABOTNICKI MKD 
8ALEKSANDROVSKI TomiMK RABOTNICKI MKD 
9ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD 
10ESSA MihailMK POBEDNIK MKD 
11VELICHKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
12JOVCHEVSKI ViktorMK RABOTNICKI MKD 
13DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
DNFBOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 

Senior Women’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 09:30

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
2RISTOSKA NastasjaMK BOREC MKD 
3TKOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
3TTRPKOVSKA MilaMK ESKRIM MKD 
5SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
6IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
7MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 

U-14 Men’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 12:00

Final Results

PlaceNameMember #Club(s)Country
1MICEV Vito17122010000 MK ESKRIM MKD 
2КРСТЕВСКИ Горјан25042009000 MK POBEDNIK MKD 
3TMOJSOV Vango MK ESKRIM MKD 
3TZISI Vasilij13102009000 MK ESKRIM MKD 
5JAKUPI Erin08032012000 MK POBEDNIK MKD 
6ATANASOV Alen MK BOREC MKD 
7VELOVSKI Jovan MK ESKRIM MKD 
8KUZMANOVSKI Marin08022015000 MK ESKRIM MKD 
9MILOSHEV Vasil13012015000 MK POBEDNIK MKD 

U-14 Women’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 12:00

Final Results

PlaceNameMember #Club(s)Country
1SUZER Indzhi25052012000 MK ESKRIM MKD 
2TRENDAFILOVSKA Ema MK ESKRIM MKD 
3TMOELDERS Luna21022011000 MK ESKRIM MKD 
3TPASHOSKA Lina31082011000 MK BOREC MKD 

Cadet Men’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 13:30

Final Results

PlaceNameMember #Club(s)Country
1DAMJANOSKI Petar MK ESKRIM MKD 
2TODOROVSKI Matej MK ESKRIM MKD 
3TBUNDALESKI Ognen MK ESKRIM MKD 
3TTRPKOVSKI Pavel MK ESKRIM MKD 
5CEKOV Kiril29092007000 MK ESKRIM MKD 

Cadet Women’s Epee
Sunday, 11 December, 2022 – 13:30

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
2SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
3TBLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
3TTRPKOVSKA MilaMK ESKRIM MKD 
5IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 

12-13.11.2022 Куп на Ескрим 2022

Овој викенд се одржа седмиот меѓународен турнир Куп на ЕСКРИМ 2022. На наше големо задоволство, драг гостин на турнирот ни беше господинот Џорџио Скарско, претседателот на EFC (Европската конфедерација за мечување), кој го отвори турнирот.

На турнирот учествуваа околу 70 натпреварувачи од Грција, Бугарија, Србија, Хрватска и Северна Македонија.

Им се заблагодаруваме на сите учесници за спортскиот фер плеј, борбеноста и квалитетот кој го донесоа во Скопје. Се гледаме во некоја нова прилика.

ESCRIME Cup 2022

Senior Men’s Epee
Saturday, 12 November, 2022 – 15:30

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1TSANEV YuliMK SOFIA BUL 
2PETROVIC NikolaOMLADINAC SRB 
3TSRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
3TALEKSANDROVSKI TomiMK RABOTNICKI MKD 
5BUNDALO IvanOMLADINAC SRB 
6NIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
7ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD 
8LUKIC PredragMK VOJVODINA SRB 
9VELICHKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
10PASCHALIDIS KonstadinosFENCER Fencing Club GRE 
11TSOUKALAS StaurosFENCER Fencing Club GRE 
12RISTOSKI SashoMK POBEDNIK MKD 
13GRIZELJ MarkoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
14VRBAJAC KostaMK VOJVODINA SRB 
15PENNOS IsaakAOX Pilaias GRE 
16JOVCHEVSKI ViktorMK RABOTNICKI MKD 
17TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
18ALEKSANDROVSKI MatejMK RABOTNICKI MKD 
19DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
20SIPOVAC AleksandarMK VOJVODINA SRB 
21CHRISTAKIS VasiliosFENCER Fencing Club GRE 
22MANOMENIDIS IoannisMEGAS ALEXANDROS GRE 
23TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
24BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
25POMANA GeorgeKMK Karadjordje SRB 
26PAPANIKOLAOU ChristosFENCER Fencing Club GRE 
27DIMITRIOU ChristosFENCER Fencing Club GRE 
28KURTOVIC ZdenkoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
29TROUPKOS KonstantinosMEGAS ALEXANDROS GRE 
30BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
31MARIC MarinMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
32DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
33PAUNOVIC StepaKBS Akademija Borilackih Sportova KI Nis SRB 
34BODROZA DejanKMK Karadjordje SRB 
35TROUPKOS ThomasMEGAS ALEXANDROS GRE 
36ESSA MihailMK POBEDNIK MKD 

Senior Women’s Epee
Saturday, 12 November, 2022 – 15:30

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SEL ANAMK VOJVODINA SRB 
2MOSKOF CristinaFENCER Fencing Club GRE 
3TANTHOPOULOU AnastasiaFENCER Fencing Club GRE 
3TPOMORISAC TeodoraOMLADINAC SRB 
5KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
6KUKIC MasaMK VOJVODINA SRB 
7BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
8SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
9MAJKIC TaraOMLADINAC SRB 
10CIKA MagdalenaMK VOJVODINA SRB 
11DOROSKI IsidoraMK VOJVODINA SRB 
12ANTHOPOULOU EleftheriaFENCER Fencing Club GRE 
13TSANEVA KamenaMK SOFIA BUL 
14RISTOSKA NastasjaMK BOREC MKD 
15KEVAC TeaMK LOKOMOTIVA CRO 
16CHRISTAKI Ines-NormaFENCER Fencing Club GRE 
17MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
18BOZIN JelicaMK POBEDNIK MKD 
19JAKSIC KOVAC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
20IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
21VALSAMOPOULOU AnastasiaMEGAS ALEXANDROS GRE 
22NAMMOUR PatriciaMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
DNFDAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 

Cadet Men’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 09:00

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
2TSANEV YuliMK SOFIA BUL 
3TMARIC MarinMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
3TTODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
5TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
6PAPANIKOLAOU ChristosFENCER Fencing Club GRE 
7BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
8TSOUKALAS StaurosFENCER Fencing Club GRE 
9COMA ViktorMK VOJVODINA SRB 
10MARINA MatejMK BOREC MKD 

Cadet Women’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 09:00

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1KUKIC MasaMK VOJVODINA SRB 
2SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
3TANTHOPOULOU AnastasiaFENCER Fencing Club GRE 
3TDOROSKI IsidoraMK VOJVODINA SRB 
5ANTHOPOULOU EleftheriaFENCER Fencing Club GRE 
6KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
7CIKA MagdalenaMK VOJVODINA SRB 
8BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
9CHRISTAKI Ines-NormaFENCER Fencing Club GRE 
10TRPKOVSKA MilaMK ESKRIM MKD 
11IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 

Junior Men’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 12:00

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1TSANEV YuliMK SOFIA BUL 
2TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
3TDAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
3TNIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
5TSOUKALAS StaurosFENCER Fencing Club GRE 
6GRIZELJ MarkoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
7SRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
8VELICHKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
9BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
10BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
11TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
12DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
13COMA ViktorMK VOJVODINA SRB 
14MARIC MarinMK DMITAR ZVONIMIR CRO 

Junior Women’s Epee
Sunday, 13 November, 2022 – 12:00

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1POMORISAC TeodoraOMLADINAC SRB 
2CIKA MagdalenaMK VOJVODINA SRB 
3TKUKIC MasaMK VOJVODINA SRB 
3TKOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
5BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
6DOROSKI IsidoraMK VOJVODINA SRB 
7TRPKOVSKA MilaMK ESKRIM MKD 
8MAJKIC TaraOMLADINAC SRB 
9MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
10ANTHOPOULOU AnastasiaFENCER Fencing Club GRE 
11ANTHOPOULOU EleftheriaFENCER Fencing Club GRE 
12SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
13IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
14JAKSIC KOVAC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 

Успешно завршена едукација за тренери на Билјана Кузмановска Николовска

Билјана Кузмановска Николовска, национален тренер и селектор на Мечувалечката Федерација на Северна Македонија, со највисока оцена помеѓу 30 тренери од повеќе спортови од целиот свет, успешно го одбрани својот проект “ Програм за долгорочен развој на спортисти за постигнување на повисоки резултати ”. Билјана беше дел од сертифицираната програма за едукација и развој на тренери на Универзитетот Делавар и Американскиот Олимписки Комитет, реализирана во олимпискиот центар во Колорадо Спрингс – САД, во периодот од Септември 2019 до Октомври 2022 год. На свечената церемонија на доделување на дипломите присуствуваше и претседателот на Меѓународниот Олимписки Комитет, господинот Томас Бах.

Изразуваме особена благодарност до Олимпискиот комитет на Северна Македонија, кој го поддржа овој проект.

17 – 18 септември 2022 Меморијал Анастасов и Куп на Скопје

Меморијал Анастасов Александар / Anastasov Aleksandar Memorial

Aleksandar Anastasov Memorial

Vet Mixed Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 11:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1KARAKASILIOTIS IoannisASAO Fencing Club GRE 
2ALEKSANDROVSKI TomiMK RABOTNICKI MKD 
3TRISTOSKI SashoMK POBEDNIK MKD 
3TMILOSEVIC SvetozarPRIMA SRB 
5ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD 
6FILKOV GoceMK POBEDNIK MKD 
7TSITSELIKIS KonstadinosFENCER Fencing Club GRE 
8NECKOVIC VladanCRVENA ZVEZDA SRB 
9KURTOVIC ZdenkoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
10LOZANCIC BrankoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 

Vet Women’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 11:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1IOANNIDOU KalliopiPANELLIONIS GRE 
2BOGOMAZ AleksandraCRVENA ZVEZDA SRB 
3BOZIN JelicaMK POBEDNIK MKD 
Куп на Скопје / Skopje Cup

Skopje Cup 2022

Cadet Men’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 09:30Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
2TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
3TDJURASKOVIC FilipBUDUCNOST MNE 
3TDAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
5JELIC TadejMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
6RIMAC IvanMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
7JUSUFI ValdrinPRISHTINA FIE 
8BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
9MARINA MatejMK BOREC MKD 
10LUBENIQI AlbemPRISHTINA FIE 
11JUSKOSKI AlemMK SPADA CRO 

Cadet Women’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 09:30Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SUCHKOVA AleksandraMK SOFIA BUL 
2KAROVA YoanaMK SOFIA BUL 
3TVELISLAVOVA VictoriaMK SOFIA BUL 
3TKOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
5RACHEVA EnitzaNSA BUL 
6PETKOVA MateyaNSA BUL 
7DOROSKI IsidoraMK VOJVODINA SRB 
8SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
9CIKA MagdalenaMK VOJVODINA SRB 
10BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
11MITOVA BoryanaMK SOFIA BUL 
12BOYADZHIEVA IvaMK SOFIA BUL 
13BRKOVIC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
14TPEKOVIC DanijelaMK VOJVODINA SRB 
14TDAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
16IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
17LUBENIQI LeaPRISHTINA FIE 
18HALIMI SuelaPRISHTINA FIE 
19OSWALD MagdaMK DMITAR ZVONIMIR CRO 

Junior Men’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 14:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
2TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
3TGRIZELJ MarkoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
3TJELIC TadejMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
5TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
6NIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
7DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
8BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
9SIMEONOV BorisMK SOFIA BUL 
10RIMAC IvanMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
11UJCIC DavidOMLADINAC SRB 
12BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
13LUBENIQI AlbemPRISHTINA FIE 
14JUSUFI ValdrinPRISHTINA FIE 
15DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
16VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 

Junior Women’s Epee
Saturday, 17 September, 2022 – 14:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1VELISLAVOVA VictoriaMK SOFIA BUL 
2PETKOVA MateyaNSA BUL 
3TPOMORISAC TeodoraOMLADINAC SRB 
3TRACHEVA EnitzaNSA BUL 
5MITOVA BoryanaMK SOFIA BUL 
6SUCHKOVA AleksandraMK SOFIA BUL 
7KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
8DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
9KAROVA YoanaMK SOFIA BUL 
10JAKSIC KOVAC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
11IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
12MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
13BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
14OSWALD MagdaMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
15LUBENIQI LeaPRISHTINA FIE 
16HALIMI SuelaPRISHTINA FIE 
17SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
18BRKOVIC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 

Senior Men’s Epee
Sunday, 18 September, 2022 – 09:30Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
2DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
3TNIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
3TTODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
5VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
6ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD 
7ALEKSANDROVSKI TomiMK RABOTNICKI MKD 
8TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
9ALEKSANDROVSKI MatejMK RABOTNICKI MKD 
10JELIC TadejMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
11GRIZELJ MarkoMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
12LUKIC PredragMK VOJVODINA SRB 
13KARAKASILIOTIS IoannisASAO Fencing Club GRE 
14VRBAJAC KostaMK VOJVODINA SRB 
15BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
16NECKOVIC VladanCRVENA ZVEZDA SRB 
17SIPOVAC AleksandarMK VOJVODINA SRB 
18SIMEONOV BorisMK SOFIA BUL 
19MILOSEVIC SvetozarPRIMA SRB 
20TSITSELIKIS KonstadinosFENCER Fencing Club GRE 
21DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
22RIMAC IvanMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
23BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
24UJCIC DavidOMLADINAC SRB 
25ESSA MihailMK POBEDNIK MKD 
26ZIVKOVIC DejanMK BOREC MKD 
27CITKUSEV DamjanMK POBEDNIK MKD 

Senior Women’s Epee
Sunday, 18 September, 2022 – 09:30Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SEL ANAMK VOJVODINA SRB 
2VELISLAVOVA VictoriaMK SOFIA BUL 
3TDAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
3TSUCHKOVA AleksandraMK SOFIA BUL 
5POMORISAC TeodoraOMLADINAC SRB 
6MITOVA BoryanaMK SOFIA BUL 
7MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
8BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
9KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
10SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
11IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
12BOZIN JelicaMK POBEDNIK MKD 
13BRKOVIC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
14TJAKSIC KOVAC SaraMK DMITAR ZVONIMIR CRO 
14TOSWALD MagdaMK DMITAR ZVONIMIR CRO 

Средба на солидарноста / Solidarity Tournament 11-12. 06.2022

Јуниори Мажи / Junior Men’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1SRBINOSKI PetarMK Borec MKD
2DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD
3TSTOJKOVSKI AndrejMK Borec MKD
3TALEKSANDROVSKI MatejMK Rabotnicki MKD
5JELIC TadejFC Dmitar Zvonomir CRO
6TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD
7BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD
8GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD
9TSOUKALAS StaurosFencer fencing club GRE
10NIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD
11BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD
12KURTOVIC MatejFC Dmitar Zvonomir CRO
13VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD
14RIMAC IvanFC Dmitar Zvonomir CRO
15TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD
16ESSA MihailMK POBEDNIK MKD
17DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD
18MARINA MatejMK Borec MKD
Јуниори Мажи / Junior Men’s Epee

Јуниори Жени / Junior Women’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD
2BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD
3TDAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD
3TANTHOPOULOU AnastasiaFencer fencing club GRE
5MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD
6ANTHOPOULOU EleftheriaFencer fencing club GRE
7JAKSIC-KOVAC SaraFC Dmitar Zvonomir CRO
8SERAFIMOV PelaMK Borec MKD
9DASKALAKI MagdaliniFencer fencing club GRE
10IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD
Јуниори Жени / Junior Women’s Epee

U14 Мажи / U14 Men’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD
2BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD
3TTSITSELIKIS-OZGUNES DanielFencer fencing club GRE
3TPANAGI TheodorosFencer fencing club GRE
5AKRITIDIS PetrosFencer fencing club GRE
6GRAMATIKOS NikolaosFencer fencing club GRE
7SKOURTIAS AthanasiosFC Thessaloniki GRE
8PAPAVRAMIDIS SpyridonFC Thessaloniki GRE
U14 Мажи / U14 Men’s Epee

Сениори Мажи / Senior Men’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1SRBINOSKI PetarMK Borec MKD
2ALEKSANDROVSKI MatejMK Rabotnicki MKD
3TMITSIOS-ANTONAKOS DimitriosFC Thessaloniki GRE
3TPENLOGLOU Chrysostomos-PanagiotisFC Thessaloniki GRE
5CHRISTAKIS VasiliosFencer fencing club GRE
6PASCHALIDIS KonstadinosFencer fencing club GRE
7ALEKSANDROVSKI TomiMK Rabotnicki MKD
8GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD
9BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD
10NIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD
11DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD
12STOJKOVSKI AndrejMK Borec MKD
13MARTIC NemanjaMK ZELEZNICAR SRB
14TSITSELIKIS KonstadinosFencer fencing club GRE
15DIMITRIOU ChristosFencer fencing club GRE
16TSOUKALAS StaurosFencer fencing club GRE
17VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD
18ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD
19ZIVKOVIK DejanMK Borec MKD
20TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD
21BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD
22EXINTARIS OrestisFC Thessaloniki GRE
23TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD
24AKRITIDIS NikoluosFencer fencing club GRE
25SOVILJ MatijaMK ZELEZNICAR SRB
26TROUPKOS ThomasFC Megas Alexandros GRE
27TROUPKOS KostasFC Megas Alexandros GRE
28TDESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD
28TEMMANOULIDIS StavrosFC Thessaloniki GRE
30ESSA MihailMK POBEDNIK MKD
Сениори Мажи / Senior Men’s Epee

Сениори Жени / Senior Women’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD
2MAKSIMOVIC MiaMK ZELEZNICAR SRB
3TKOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD
3TMOSKOF CristinaFencer fencing club GRE
5MOLYVIDOY TheodoraFC HERCULES GRE
6ANTHOPOULOU AnastasiaFencer fencing club GRE
7ANTHOPOULOU EleftheriaFencer fencing club GRE
8BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD
9SERAFIMOV PelaMK Borec MKD
10DASKALAKI MagdaliniFencer fencing club GRE
11MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD
12BOZIN JelicaMK POBEDNIK MKD
13IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD
14CIRIC SmiljanaMK ZELEZNICAR SRB
Сениори Жени / Senior Women’s Epee

Кадети Мажи / Cadet Men’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD
2KURTOVIC MatejFC Dmitar Zvonomir CRO
3TJELIC TadejFC Dmitar Zvonomir CRO
3TTODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD
5TSOUKALAS StaurosFencer fencing club GRE
6TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD
7BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD
8JUSUFI ValdrinPristina FIE
9RIMAC IvanFC Dmitar Zvonomir CRO
10BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD
11DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD
12GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD
13AKRITIDIS PetrosFencer fencing club GRE
14TROUPKOS ThomasFC Megas Alexandros GRE
Кадети Мажи / Cadet Men’s Epee

Кадети Жени / Cadet Women’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD
2ANTHOPOULOU AnastasiaFencer fencing club GRE
3TJOVIC VitaFC Dmitar Zvonomir CRO
3TSTOJCIC MiaFC Dmitar Zvonomir CRO
5MAKSIMOVIC MiaMK ZELEZNICAR SRB
6ANTHOPOULOU EleftheriaFencer fencing club GRE
7DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD
8MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD
9BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD
10JAKSIC-KOVAC SaraFC Dmitar Zvonomir CRO
11SERAFIMOV PelaMK Borec MKD
12BRKOVIC SaraFC Dmitar Zvonomir CRO
13IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD
14KOKKA EuaFencer fencing club GRE
15CAKOLLI LendinaPristina FIE
Кадети Жени / Cadet Women’s Epee

U14 Жени / U14 Women’s Epee

PlaceNameClub(s)Country
1JOVIC VitaFC Dmitar Zvonomir CRO
2ANTHOPOULOU AnastasiaFencer fencing club GRE
3TBRKOVIC SaraFC Dmitar Zvonomir CRO
3TSTOJCIC MiaFC Dmitar Zvonomir CRO
5ANTHOPOULOU EleftheriaFencer fencing club GRE
6SUELA HalimiPristina FIE
7KOKKA EuaFencer fencing club GRE
8MALLIDOU EleniFencer fencing club GRE

Ветерани / Veterans

PlaceNameClub(s)Country
1ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD
2CHRISTAKIS VasiliosFencer fencing club GRE
3TPLEVNIK JankoSK Erazem SLO
3TTSITSELIKIS KonstadinosFencer fencing club GRE
5ALEKSANDROVSKI TomiMK Rabotnicki MKD
6GALE MilanSK Erazem SLO
7KURTOVIC ZdenkoFC Dmitar Zvonomir CRO
8MANOMENIDIS IoannisFC Megas Alexandros GRE
9PORS TomazASK Maribor SLO
10BOZIN JelicaMK POBEDNIK MKD
11LOZANCIC BrankoFC Dmitar Zvonomir CRO
12TROUPKOS KostasFC Megas Alexandros GRE
13KOKKAS IoannisFencer fencing club GRE
14PAPAVRAMIDIS TheodosiosFC Thessaloniki GRE
15MALLIDIS IoannisFencer fencing club GRE
16AKRITIDIS NikoluosFencer fencing club GRE

14-15.05 2022: Државно првенство за сениори 2022

  1. ЕКИПНО МАЖИ
Екипно Мажи

Final Results

PlaceNameClub(s)CountryMembers
1Eskrim Men 1MK ESKRIM MKD BOZINOVSKI, NIKOLOVSKI, VELICKOSKI 
2BorecMK BOREC MKD SRBINOSKI, STOJKOVSKI, ZIVKOVIC 
3Eskrim Men 2MK ESKRIM MKD DESPOTOVSKI, TODOROVSKI, TRPKOVSKI 
4PobednikMK POBEDNIK MKD ALEKSANDROVSKI, GAJDOV, STOJANOVIC, ESSA 

2. ЕКИПНО ЖЕНИ

ЕКИПНО ЖЕНИ

Final Results

PlaceNameClub(s)CountryMembers
1EskrimMK ESKRIM MKD BLAZEVSKA, DAMJANOSKA, KOCEVSKA 
2PobednikMK POBEDNIK MKD BOZIN, IGNJATOVSKA, MILOSHEVSKA 

3. ПОЕДИНЕЧНО МАЖИ

Поединечно мажи

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1STOJKOVSKI AndrejMK BOREC MKD 
2DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
3TSRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
3TNIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
5VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
6TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
7ALEKSANDROVSKI MatejMK RABOTNICKI MKD 
8ALEKSANDROVSKI TomiMK RABOTNICKI MKD 
9ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD 
10BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
11TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
12ZIVKOVIC DejanMK BOREC MKD 
13GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD 
14BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
15DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
16ESSA MihailMK POBEDNIK MKD 
17MARINA MatejMK BOREC MKD 

4. ПОЕДИНЕЧНО ЖЕНИ

Поединечно жени

Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
2DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
3TBLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
3TMILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
5BOZIN JelicaMK POBEDNIK MKD 
6IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
7SERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 

Извештај за наменски потрошени средства од даночно ослободување

Денес поднесовме извештај за наменски потрошени средства од даночно ослободување за Мечувалечката федерација на Северна Македонија, како и за клубовите на кои им се доделени ваучери за 2021 година. Извештајот е поднесен до Агенцијата за млади и спорт.

Комплетниот извештај се наоѓа на следниот линк:

Извештај за наменски потрошени средства

13 03.2022 Куп Владимир Шуманов 2022

Senior Men’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 10:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
2ALEKSANDROVSKI TomiMK RABOTNICKI MKD 
3TDAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
3TNIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
5ALEKSANDROVSKI MatejMK RABOTNICKI MKD 
6TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
7BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
8ALEKSANDROVSKI MarjanMK POBEDNIK MKD 
9JOVCHEVSKI ViktorMK RABOTNICKI MKD 
10TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
11GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD 
12VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
13BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
14DESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 

Senior Women’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 12:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1BLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
2KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
3TDAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
3TSERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
5MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
6IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 

Cadet Men’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 09:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
2TODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
3TTRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
3TDESPOTOVSKI AleksaMK ESKRIM MKD 
5BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
6BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
7GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD 

Cadet Women’s Epee
Sunday, 13 March, 2022 – 09:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
2DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
3TSERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
3TBLAZEVSKA DafinaMK ESKRIM MKD 
5MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
6IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 

12-13 02.2022 Државно првенство за кадети и јуниори

Cadet Women’s Epee
Saturday, 12 February, 2022 – 10:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
2KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
3TSERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
3TIGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 
5MILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 

Cadet Men’s Epee
Saturday, 12 February, 2022 – 10:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
2BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
3TGAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD 
3TTODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
5TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 

Junior Women’s Epee
Sunday, 13 February, 2022 – 10:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1DAMJANOSKA IskraMK ESKRIM MKD 
2KOCEVSKA NedaMK ESKRIM MKD 
3TSERAFIMOV PelaMK BOREC MKD 
3TMILOSHEVSKA SonjaMK POBEDNIK MKD 
5IGNJATOVSKA LinaMK POBEDNIK MKD 

Junior Men’s Epee
Sunday, 13 February, 2022 – 10:00Final Results

PlaceNameClub(s)Country
1SRBINOSKI PetarMK BOREC MKD 
2VELICKOSKI JovanMK ESKRIM MKD 
3TNIKOLOVSKI NikolaMK ESKRIM MKD 
3TTODOROVSKI MatejMK ESKRIM MKD 
5BOZINOVSKI SimonMK ESKRIM MKD 
6ALEKSANDROVSKI MatejMK RABOTNICKI MKD 
7DAMJANOSKI PetarMK ESKRIM MKD 
8STOJKOVSKI AndrejMK BOREC MKD 
9BUNDALESKI OgnenMK ESKRIM MKD 
10TRPKOVSKI PavelMK ESKRIM MKD 
11GAJDOV GorazdMK POBEDNIK MKD